Recently Added

A'dan Z'ye Call to Action

Sunduğunuz ürün veya hizmetlerin...

Programatik Reklamcılık

Programatik reklamcılık, geleneksel dijital...

Söz Uçar, Helvetica Kalır

Bir çay ocağını kafe yapmanın en kestirme...

Reklamların Öğrenmesi

Öğrenme Aşamaları Nedir?

Facebook reklam sisteminde, diğer reklam platformlarında olduğu gibi bir makine öğrenimi vardır. Makine öğrenimi sayesinde verilen reklamların optimizasyonları daha doğru şekilde sağlanır. Reklamlar yayına alındıktan sonraki her gösteriminde, hedef kitle, reklam alanı, yayın saati gibi reklamın verimini değiştirecek etkenler test edilir. Reklamlar ne kadar fazla sayıda gösterilirse, reklam performansının optimize olması o kadar kolaylaşır. Ancak adı üstünde, bir öğrenme ve deneme süreci olduğu için reklam performansları istikrarlı olmaz. CPA’lar genellikle yüksek olur. Reklam verenler bu durumda paniğe kapılıp, reklam setleri üzerinde değişiklik yapmaya gidebilir fakat bu öğrenme sürecini negatif etkileyecek bir harekettir. Yazımızın ileriki bölümlerinde hangi değişikliklerin öğrenme sürecini temelden etkilediğinden detaylıca bahsedeceğiz.

Reklam setleri, performansları istikrarlı hale geldikleri zaman öğrenme aşamasından çıkar. Performansları genellikle, reklam setleri 7 gün içerisinde yaklaşık 50 optimizasyon olayı elde ettikten sonra istikrarlı hale gelir. Yeterli optimizasyon olayı elde etmeyen ya da elde edemeyeceğini tahmin eden reklam setleri “Öğrenmeyle Sınırlı” hale gelir. Öğrenmeyle Sınırlı uyarısı reklam setinin performans optimizasyonu yapamadığı için bütçenizin verimli olarak harcanamadığının bir göstergesidir. Optimizasyon yapılamamasının başlıca sebepleri; küçük hedef kitle boyutu, düşük bütçe, düşük telif, yüksek açık arttırma çakışması veya aynı anda çok reklam yayınlama gibi durumlardır. Reklamlarınızı Öğrenme Sınırlı durumundan çıkarmak için aşağıdaki düzenlemeleri yapabilirsiniz;

 • Bütçenizi Arttırın.Bu sayede reklamınızın daha fazla gösterilmesini sağlar ve optimizasyon olayı alma olasılığını arttırırsınız.
 • Reklam setlerini ve kampanyalarınızı birleştirin.Bu sayede hedef kitlelerinizi ve bütçelerinizi birleştirerek daha fazla sayıda kişiye erişmiş olur ve optimizasyon olayı alma olasılığını arttırırsınız.
 • Hedef kitlenizi genişletin.Reklamlarınızı spesifik bir kitleye çıkmak istiyor olabilirsiniz ancak düşük sayıda kalan hedef kitlelerin optimizasyon olayı getirme ihtimali düşüktür. İşletmenizle veya sunduğunuz ürün/hizmetle alakalı oluşturduğunuz reklam setlerinin hedef kitlelerini genişleterek optimizasyon olayı alma olasılığını arttırırsınız.
 • Teklifinizi veya ücret kontrolünüzü arttırın.Teklifiniz yeterli sayıda optimizasyon olayı alacak kadar yüksek olmayabilir, bu sebeple Öğrenmeyle Sınırlı olarak kalan reklam setleriyle karşılaşırsınız. Teklifinizi veya ücret kontrolünüzü arttırırsanız optimizasyon olayı alma olasılığını arttırırsınız.
 • Optimizasyon olayınızı değiştirin.Optimizasyon olayınız yeteri kadar gerçekleşmeyecek olabilir. Örneğin alışveriş olayı yerine alışveriş başlatma veya sepete ekleme olaylarını seçebilirsiniz.
 • Var olan kampanyalarınızı kontrol edin.Aktif olan kampanyalarınız yeni açtığınız kampanyanın verimini engelleyebilir.

Bu sorunlar dışında reklam setlerinizin öğrenme sürecinden çıkmasını engelleyen başka etkenler de mevcuttur. Bahsedeceğimiz bu etkenler reklam verenler tarafından gerçekleştirilir. Bazı kampanya, reklam seti ve reklam düzenlemeleri öğrenme aşamasını sıfırlar. Reklam setinin öğrenme aşamasına yeniden girmesine neden olacak düzenlemeler;

 • Kampanya Düzeyinde;Bütçe değişikliği, teklif değişikliği, teklif stratejisi.
 • Reklam Seti Düzeyinde;Hedefleme, reklam alanı, optimizasyon olayı, yeni kreatif ekleme, teklif miktarı, bütçe, 7 gün boyunca durdurma.
 • Reklam Düzeyinde;Reklam kreatifindeki tüm değişiklikler.

Bunlara ek olarak, Kampanya bütçesi optimizasyonunu kullanırken, teklif stratejinizi değiştirmek kampanya içerisindeki birden fazla reklam setinin öğrenme aşamasına yeniden girmesine sebep olabilir.

Bazı değişiklikler, değişikliğin büyüklüğüne bağlı olarak öğrenme sürecini etkilemeyebilir;

 • Reklam seti harcama sınırı tutarı
 • Teklif kontrolü, ücret kontrolü, reklam harcaması getirisine ilişkin kontrol tutarı
 • Bütçe tutarı; Bütçenizi %50’den daha düşük tutarlarda değiştirdiğinizde öğrenme aşamasına girme ihtimali yüksek değildir.

Ayrıca, kampanyalarınıza yeni reklam seti eklemek var olan reklam setinizin öğrenme sürecini etkilemez. Birden fazla reklam seti olan kampanyalarınızda, bir reklam setinde yaptığınız değişiklikler de diğer reklam setlerinizin öğrenme sürecini etkilemez.

Öğrenme Süreciyle İlgili İpuçları

 • Bütçenizin ortalama %20’lik kısmını öğrenme sürecinde harcayın. Bu süreçteki harcamayı azaltmak için reklam setlerinde mümkün olduğunca düzenleme yapmayın. Düzenlemeler yapmanız gerekiyorsa tek seferde yapmaya çalışın.
 • Çok fazla sayıda reklam seti açmaktan kaçının. Fazla sayıda reklam seti, hedef kitlelerin çakışması, açık arttırma çakışması gibi durumlar sebebi ile öğrenme sürecinden çıkılmasını zorlaştırır.
 • Hedef kitleleri ayırmak ve ayrı raporlar çıkarmak için ayrı reklam setleri kullanmak yerine Kırılımlar’ı kullanın.
 • Farklı reklam alanları için ayrı reklam setleri açmak yerine otomatik reklam alanlarını kullanın veya reklam düzenleme panelinde reklam alanlarına göre düzenleme gerçekleştirin.
 • Farklı diller için ayrı reklam setleri açmak yerine tek bir reklam setinde birden fazla dil seçeneğini kullanın.
 • Öğrenme aşamasından kaçmayın veya çekinmeyin. Yeni stratejiler denemek performansınızı arttırmak için çok önemlidir.

Bunların hepsini öğrenmek fazla mı geldi? Perfist’e gelin, uzman ekiplerimiz bunlarla sizin yerinize ilgilensin.

Naz Emeç / Performance Marketing Specialist

Widely Read

A'dan Z'ye Call to Action

Sunduğunuz ürün veya hizmetlerin etkileşimini ya da dönüşlerini arttırmak...

more

Reklamların Öğrenmesi

Facebook reklam sisteminde, diğer reklam platformlarında olduğu gibi bir...

more

Programatik Reklamcılık

Programatik reklamcılık, geleneksel dijital reklamcılık yöntemlerinin...

more

Söz Uçar, Helvetica Kalır

Bir çay ocağını kafe yapmanın en kestirme yolu; tabelanızda Extra Light...

more