5 Kasım 20160 Yorum

Google Mobil Öncelikli İndeksleme Devrini Başlatıyor

Mobile First Indexing

Statcounter’ın yayımladığı rapora göre dünyada mobil internet kullanımı ilk kez masaüstünü geçti. Ülkemizde ise bu eşiği geçeli bir süre oldu.

Mobile First Indexing

Google da mobilin yükselişine kayıtsız kalmıyor ve bu güne kadar yaptığı açıklamalar ile mobile verdiği önemi iliklerimize kadar hissetmemizi sağlıyordu.

Google’ın mobil konusundaki son haberi yine taşları yerinden oynatacak nitelikte: Resmi blogu Webmaster Central Blog’da ürün yöneticisi Doantam Phan tarafından yayımlanan makale ile mobil öncelikli indekslemeye geçmeye hazırlandığını duyurdu.

Bu güne kadar responsive bir siteye sahipseniz ya da (canonical ve alternate etiketleri ile birbirine bağlanmış) mobil siteniz varsa, Google mobil dâhil tüm aramalarda masaüstü indeksini kullanıyordu. İçerik bakımından zengin olmayan (mobil site ya da responsive) mobil sayfanız yerine masaüstü sayfanıza bakarak masaüstü ve mobildeki sıralamanızı belirliyordu.

Artık Google mobil öncelikli indeksleme yapacak. Mobil öncelikli indeksleme algoritmasını küçük ölçekli denemelerle iyileştirmeye başlayan Google, kullanıcı deneyimi açısından mükemmel olduğunu düşündüğü anda tamamen mobil indekslemeye geçecek.

Google mobil öncelikli indekslemenin oldukça ciddi bir algoritma değişimi olduğunun farkında olduklarını ve bu konuda ince eleyip sık dokuduklarını da belirtmeyi ihmal etmiyor.

Google’ın henüz tamamen mobil öncelikli indekslemeye geçmemişken, vakit varken tüm site yöneticilerine birkaç önerisi var:

  1. Responsive ya da dinamik sunum bir siteye sahipseniz ve mobil ile masaüstü versiyonlarında asıl içerikleriniz ve kullandığınız mikroveriler aynı ise değişiklik yapmanıza gerek yok.
  2. Eğer sitenizin mobil ile masaüstü versiyonunda farklılık varsa mikroverileri düzenleyerek her iki versiyonda da aynı olduğundan emin olun. Karşılaştırmayı Google’ın structured data testing tool‘unu kullanarak yapabilirsiniz.
  3. Mobil sitede mikroveri kullanırken özel bilgiler veren içerikler dışında uzun işaretlemeler yapmayın.
  4. Search Console’daki test aracı ile robots.txt dosyanızı kontrol ederek, Google botlarının mobil versiyonunuza erişim problemi yaşamadığından emin olun.
  5. Canonical link yapınız doğru ise bir değişiklik yapmanıza gerek yok.
  6. Henüz eklemediyseniz Search Console’a mobil sitenizi, ayrıca mülk olarak ekleyin.
  7. Google mobil user agent kullanacak olsa bile sadece masaüstü siteniz varsa, bu siteyi indekslemeye devam edecek.
  8. Eksik ve masaüstü versiyonu ile tam entegrasyonu yapılmamış bir mobil siteyi yayına almak yerine mobil siteniz tam anlamıyla hazır olduğunda yayına almayı tercih edin.

Özetleyecek olursak, Google mobil öncelikli indeksleme algoritması ile mobil sayfalarınızın içeriklerine göre sayfaları sıralayacak. Bununla birlikte dikkat çeken bir diğer nokta ise, makalede site içi optimizasyonun olmazsa olmazlarından mikroverilerin, birkaç kez üstüne basılması, Google için ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor.

Paylaş:

Yorum Yaz