24 Şubat 20161 Yorum

Google Tag Manager (GTM) Nedir?

Google Tag Manager, web analizi, online pazarlama ve optimizasyon için kullandığınız araçların Javascript ve Html kod snippet’lerini, sitenize ekleyeceğiniz tek bir snippet (GTM kapsayıcı snippet) sayesinde arayüzü üzerinden diğer kodların yönetilmesini sağlayan etiket sistemidir.

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager’i tek cümlede açıklamak isteyince biraz kafanızı karıştırmış olabilirim :) Daha açıklayıcı olmaya çalışayım. Google Analytics, Google Adwords, Criteo ve Mouseflow gibi web analiz, optimizasyon ya da pazarlama aracını kullanmak istiyorsanız bu araçların size verdiği kodu sitesine eklemeniz gerekiyor. Bu kodları admin paneli, (bir admin paneli ya da admin panelinde bu kodları ekleyebileceğiniz bir bölüm yoksa) ftp ya da Cpanel, Plesk v.b. hosting panelleri üzerinden eklemek zorunda kalıyorsunuz her seferinde. Google Tag Manager bu durumu ortadan kaldırıyor. 1 kez GTM kapsayıcı snippet’i ekliyorsunuz, daha sonra Google Tag Manager paneli üzerinden kullanacağınız araçların etiketlerini oluşturabiliyorsunuz.

Not: Yazının devamında araçların sitenize eklemek için verdiği izleme kodlarından piksel kodu olarak bahsedeceğim.

İsterseniz daha da anlaşılır olması için soru cevaplarla ilerleyelim.

GTM’in faydaları nelerdir?

Tüm piksel kodlarını tek bir yerde toplamış oluyorsunuz. Kodları eklemek için markanın IT ekibi ya da yazılım ajansını yormamış oluyorsunuz. Çok iyi kod bilginiz olmadan GTM ile ilgili kaynakları inceleyerek özellikle GTM’in hazır etiket şablonlarını kullanabilir, örneğin Adwords dinamik remarketing etiketi ya da Analytics’te event oluşturabilirsiniz.

Peki tüm piksel kodları tek bir yerde toplamanın ne faydası olacak?

Yönetimi daha kolay oluyor, sizin dışınızda başka birisi incelemek ve yönetmek istediğinde tüm piksel kodları tek panelde görebiliyor. Yazılımcılar tarafından piksel kodunuzun yanlışlıkla silinme ihtimali azalıyor. Tabi GTM kapsayıcı snippet’in silinme ihtimali de var :) Ayrıca tüm kodlar tek bir sayfadan çağrılacağı için site hızına ve doğrudan SEO ile kullanıcı deneyimine faydası olacaktır.

Markanın IT ekibi ya da yazılım ajansı biraz yorulsa ne olur ki diyorsanız?

Aslında çok yorucu bir iş değil. Fakat sürekli kod eklenmesi için rahatsız edilmelerinin de mantığı yok. Kolay bir iş olmasına rağmen yazılımcı hemen yapmak yerine uzun sürecek diğer işlerinden sonra yapmak üzere listesine dahil edebiliyor. Nadir karşılaşılsa da yazılımcıya piksel kodun neden eklenmesi gerektiğini açıklamak ve ikna etmek zorunda kalma ihtimaliniz de var :)

GTM’i kimler kullanmalı?

Neredeyse tüm markaların en azından Analytics ve Adwords kullandığını düşünürsek tüm markalar kullanmalı. SEO, SEM ve Analytics raporlama hizmeti veren ajanslar kesinlikle kullanmalı.

Google Tag Manager kod snippet’ini nereye eklemeliyim?

Sitenizin tüm sayfalarında görünecek şekilde, <body> etiketinden hemen sonra eklemelisiniz. Veri katmanı kullanıyorsanız, önce veri katmanı kodunu yazmalısınız. Örneğin;

Google Tag Manager (GTM) Nedir?

GTM hazır şablon etiketleri ne demek?

GTM Google’ın kendi servisleri ve sertifikalı tedarikçileri için hazır etiket şablonları sunuyor. Bu şablonlar sayesinde daha hızlı bir şekilde etiket oluşturabiliyorsunuz.

GTM’in sertifikalı tedarikçileri kimler?

Adometry, AdRoll, Affiliate Window, ClickTale, comScore, Crazy Egg, dstillery, Eulerian Technologies, LinkedIn, Turn, Marin, Mediaplex, Mouseflow, Neustar, Nudge, SearchForce, TradeDoubler, Ve Interactive ile VisualDNA GTM’in sertifikalı tedarikçileri, yani hazır etiket şablonları bulunmaktadır. Ayrıca Google Analytics, Google Adwords, Doubleclick, Google Consumer Survey ve Google Trusted Stores için de hazır etiket şablonları bulunmaktadır. Burada dikkatinizi Facebook Ads, Yandex.Metrica, Yandex.Direct’in yokluğu çekmiş olabilir. Rakip olmaları nedeniyle olsa gerek hazır şablon etiketleri bulunmuyor.

Google Tag Manager Nedir

Google Tag Manager’ın çalışma mantığı nedir?

GTM 3 ana etmenden, etiket, tetikleyici ve değişkenlerden oluşur. Oluşturduğumuz etiketlerin ne zaman, hangi durumlarda aktif olacağını tetikleyiciler belirleriz. Değişkenlere ise tetikleyicileri tanımlarken kullanacağımız değerleri belirlemek için ihtiyaç duyarız.

Hangi kodları GTM üzerinden ekleyemem?

A/B test kodları gibi <head> ile </head> etiketleri arasında olması gereken kodları GTM üzerinden ekleyemezsiniz.

Google Tag Manager’a nereden ulaşabilirim?

https://tagmanager.google.com adresinden Google hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

GTM kapsayıcı snippet’imi sitemde olması gereken yere ekledim ve ilk etiketimi oluşturdum. Çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Google’ın Chrome eklentisi Tag Assistant ile GTM kapsayıcı snippet’inizin çalıştığını doğrulayabilir, Analytics’in Chrome eklentisi Google Analytics Debugger ile bazı etiketlerin kontrolünü yapabilirsiniz. Ayrıca GTM’in preview and debug bölümüden de birçok etiketin çalışıp çalışmadığına bakabilirsiniz.

GTM ile ilgili ilk yazımızda GTM nedir, neden kullanılmalıdır ve neler yapılabilirden bahsettik. Bir sonraki yazımızda uygulamalı olarak Analytics etiketi Google Tag Manager üzerinden nasıl eklenir’i anlatacağım. Sonra Tag Manager uygulamalarının devamı da gelecek.

Paylaş:

Yorum Yaz