26 Eylül 20160 Yorum

Gerçek Zamanlı Penguen 4.0 ve Link Building Savaşları

Penguen Algoritması Real Time

Penguen Algoritması Artık Gerçek Zamanlı, Peki Link Building Savaşları Nereye Evrilecek?

Google, Webmaster Central Blog’da Gary Illyes tarafından yayımlanan makale ile Penguen Algoritması’nın artık gerçek zamanlı olarak uygulanacağını duyurdu.

Penguin 4.0 ile backlink profilinizin değişimi (ve bu değişimi Google’ın görmesi) ile eş zamanlı olarak web sitelerinizin SEO görünürlüğü de değişecek. Doğal olmayan (spam) bağlantılar edinen web siteleri anlık olarak cezalandırılacak.

Birçok Google güncellemesinin aksine Penguen 4.0 tüm dillerde aynı andastrong> uygulanmaya başlandı. Yani yeni güncellemeden Türkçe içerikli siteler de direkt etkilenecek. Bundan sonra Penguen Algoritması için özel bir güncelleme yapılmayacak, çekirdek algoritmanın bir parçası olarak devam edecek.

Gary Illyes Google’ın çekirdek algoritmasında 200’ün üzerinde sinyal olduğunu, Penguen’in de bu sinyallerden biri olduğunu ifade ediyor fakat Penguen’in oldukça etkili olduğu SEO ile ilgilenen herkesin malumudur. Bununla birlikte yine Illyes Penguen’in tüm web sitesini değil spam backlink alınan sayfaları etkileyeceğini söylüyor.

Link Building Savaşları

Google Penguen ile kalitesiz ve doğal bağlantıya sahip olmayan siteleri cezalandırmaktaydı. Penguen Algoritması’nın gerçek zamanlı olması ile doğal olmayan bağlantıları yüzünden cezalandırılan web sitelerinin SEO görünürlüğündeki düşüşler eskisinden çok daha sık olacaktır.

Gerçek zamanlı Penguen’e farklı açılardan bakmak gerekiyor, öncelikle Google aramalarında üst sıralarda spam bağlantılar ile bir süreliğine de olsa yer almak neredeyse imkansız olacaktır. Bu şekilde çalışma yapan web siteleri ve müşterilerine spam backlinkler sağlayan ajansların varlığı strateji değiştirmemeleri durumumda sonlanacak.

Madalyonun diğer yüzünü çevirdiğimizde kurunun yanında yanan yaşları göreceğiz. Link building sadece markalar (markaların SEO ajansları, freelance SEO uzmanları ya da SEO konusunda bilgi sahibi markaların dijital pazarlama uzmanları) tarafından yapılmıyor, internetin doğası gereği herkes herhangi bir siteye bağlantı verebiliyor ve maalesef herkes etik değerleri önemsemiyor. Hâlihazırda bazı sektörlerde rakip markaların SEO görünürlüğünü düşürmek için anti SEO çalışmaları yapılıyor.

Anti SEO amaçlı ya da kötü bir amaçla verilmemiş kalitesiz bağlantıların markanın SEO ajansı tarafından belirli aralıklarla kontrol edilmesi ve bu bağlantıların kaldırılmasının sağlanması ya da Google’ın Disavow Links Tool’u aracılığı ile reddedilmesi gerekiyordu. Yeni Penguen güncellemesi backlink analizinin ve Disavow Links Tool’un önemini kat be kat artırdı. Artık SEO ajansları markaların backlink profillerini, arama motorlarında listelenen anahtar kelimelerinin sıralamasını ve Search Console’daki manuel işlemler bölümünü günlük kontrol etmeli. Yeni backlinklerin analizini yaparak kalitesiz, doğal olmayan backlinkleri Disavow Links Tool’dan reddetmeli.

Disavow Links Tool ile reddedilen bağlantıların algoritmaya etki etmesi, SERP’te eski sıranızı almanız tecrübelerime göre 2 hafta ile 3 ay arasında zaman alıyor. Google bir önlem mekanizması geliştirmezse, spam backlinki fark ettiğinde direkt ceza verilecek olması ve cezadan kurtulmanın oldukça uzun sürmeye devam edeceğini varsayarsak bu durum anti SEO yapan kişilerin gözünü kamaştıracaktır.

Backlink Analiz Araçları

Web sitelerinin backlink analizi sürekli yapılmalı ve zararlı backlinkler tespit edilmeli kısmında hemfikir olduğumuzu düşünerek bunun nasıl yapılması gerektiği kısmına da değinmek istiyorum.

Ahrefs

Ahrefs’in Site Explorer aracı, botları ile tespit ettiği web sitelerinin backlinklerini backlink profili bölümünde göstermekte. Yeni elde edilen bağlantılara sol menüden ulaşabilirsiniz ve tarih aralığı girerek Ahrefs’in tespit ettiği backlinkleri inceleyebilirsiniz. Ahrefs’in birçok faktöre göre oluşturduğu algoritma ile 1’den 100’e kadar puanladığı DR (Domain Rating) ve UR (Url Rating) değerleri bağlantının zararlı olup olmadığı konusunda fikir verebilir. Ayrıca bağlantının hangi anchor text ile verildiği ve bağlantı veren sayfanın içeriği, dili gibi birçok faktörün Ahrefs puanlaması ile çoğu zaman belirlenemeyecek olması nedeniyle backlinklerin tek tek manuel olarak incelenmesini öneririm.

Ahrefs

Moz

Moz’un Open Site Explorer aracında yer alan Just-Discovered bölümü üzerinden yeni kazanılan backlinkler takip edilebilir. DA (Domain Authority) değeri backlink aldığınız sitelerin kalitesi hakkında fikir edinmenizi sağlayacaktır.

Moz’dan bahsetmişken Spam Analytics bölümünü ve 0 ile 17 arasında birçok metriği göz önüne alarak puanlama yapan Spam Score’u da incelemeyi unutmamanızı tavsiye ederim.

Moz

Majestic

Majestic de Moz ve Ahrefs gibi backlinklerinizi ve yeni backlinklerinizi görmenizi sağlayan önemli bir SEO aracı. Majestic’i benim gözümde diğer backlink araçlarından en önemli özelliği backlink aldığınız sayfa ve siteyi Trust Flow ve Citation Flow olarak 2 ayrı puanlama ile değerlendirmesi. Ayrıca Chrome eklentisi de oldukça işlevsel.

Majestic

Link Detox (DTOX)

Ayrıca Link Research Tool’un Link Detox (DTOX) aracı da Penguen algoritması ve manuel işlemler için farklı içeriklere sahip siteleri filtreleyerek zararlı backlinkleri kolayca bulmanızı sağlıyor. Zararlı backlinkleri direkt Disavow Links Tool üzerinden gönderebileceğiniz .txt uzantılı çıktı alabiliyorsunuz. Şuan ajans olarak kullanmıyoruz, daha önce deneyip memnun kalmıştım, önümüzdeki aylarda yeni güncelleme ile birlikte kullanmamız şart olacak gibi duruyor.

cognitiveSEO Google Penguin Penalty Recovery Tool

cognitiveSEO’nun Penguen Algoritması’nda alınan cezalara özel oluşturduğu bir araç var. Bu araç ile cognitiveSEO’nun geliştirdiği algoritmaya göre doğal olmayan ve şüpheli backlinkleri listeleyebilirsiniz.

Backlinkleri Kontrol Etmek İçin Bu Kadar Backlink Tool'una Ne Gerek Var?

Birçok SEO uzmanı ve SEO ajansı tek tool ile çalışmayı tercih ediyor ve böyle davranarak büyük bir hata yapıyorlar. Backlinkleri tarayan SEO tool’larının hepsi insan yapımı, yani doğal olarak hiçbiri mükemmel değil ve bir sitenin sahip olduğu tüm backlinkleri taraması imkânsız. Bu durum Google botları için de geçerli, kullandığımız SEO tool’unun fark ettiği fakat Google’ın görmediği backlinklerin olması da ihtimal dâhilindedir.

Tek SEO tool’u ile çalışırsanız kullandığınız aracın bulamadığı fakat Google botlarının gördüğü zararlı backlinkler yüzünden cezalandırılabilirsiniz ve neden cezalandırıldığımız hakkında en ufak bir fikriniz olmayabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca çok backlink aracı kullanmak ve bu araçların bulduğu backlinkleri karşılaştırmak gerekiyor. Penguen Algoritması’nın gerçek zamanlı olması ile kullandığınız backlink araçlarının backlinklerinizi ne kadar hızlı gördüğü de önemli hâle geldi.

Backlinkleri listeleyerek manuel olarak zararlı olup olmadığını tespit edebileceğimiz Ahrefs, Majestic gibi araçların yanında direkt zararlı backlinkleri bize sunan DTOX ve cognitiveSEO var. İşin kafa bulandıran noktalarından biri de hangi backlink zararlı, gerçekten backlink araçlarının puanlama sistemleri doğru çalışıyor mu ve zararlı backlinkleri listeleyen araçlar ne kadar doğru sonuç veriyor kısmı. Bu soruların cevabı başka bir yazının konusu olacak kadar karmaşık. Kısaca link çeşitliliğinin önemli olduğunu ve sadece aşırı kaliteli ve tekdüze backlinklerin de doğal olmayacağını, zararlı backlink diye reddedeceğiniz backlinklerin aslında Google tarafından zararlı olarak algılanmamış olma ihtimalini de unutmayın.

Sıralama Takip Araçları

Her gün tüm markaların web sitesinin backlinklerini incelemek çok zor olabilir, bu durumda web sitelerinin belirlediğiniz anahtar kelimelerin Google’da günlük pozisyon takibini yapan Positionly, AWR Cloud v.b. araçları kullanmanız sağlıklı olacaktır. Böylece markanın önemli bir ya da birkaç anahtar kelimede ani trafik kaybı yaşadığını görebilir ya da tüm anahtar kelimelerde birkaç sıra birden gerilediğini görebilir ve bunun nedenlerini araştırabilirsiniz. Bu nedenlerden biri de zararlı backlinkler olabilir.

Search Console’da Search Analytics sekmesinde zaten üst sıralarda yer aldığımız anahtar kelimelerin ortalama konumlarını görebiliyoruz, neden ayrıca ücretli bir SEO aracı kullanmalıyız sorusu da akla gelecektir, birkaç cümle ile açıklayayım. Search Analytics sekmesinde son 3 günün verileri yer almaz, Penguen nedeniyle bazı anahtar kelimelerde sıralama kaybedersek bunu fark etmemiz zor olacaktır. Birkaç kelimede aranma hacminin aniden artması ya da aranma hacmi yüksek bir kelimede sıralamaya girmiş olmamız nedeniyle trafiğiniz artmış olabilir ya da sabit kalmış olabilir fakat aynı anda spam backlink nedeniyle birçok kelimede sıralama kaybetmiş olabilirsiniz. Analytics v.b. analiz araçlarından da trafik kaybı olmadığı için bunu fark edemeyebilirsiniz. Hatta 2-3 gün geçtikten sonra (spam backlink nedeniyle sıralama kaybettiğiniz kelimelerin de olduğu veri yansıdığında), Search Analytics’i kontrol ettiğinizde, yine sıralama kaybeden anahtar kelimelerinizi keşfedemeyebilirsiniz. Search Analytics’te yer alan birçok kelime sıralamasını korurken birkaç kelimede düşmüş olmanız ortalama konumda dalgalanmaya neden olmayabilir, anahtar kelimeleri tek tek kontrol etmedikten sonra sıralama kaybını görmek çok zor olacaktır. Ayrıca Search Analytics’e arama geçmişi açık kullanıcıların verisi de yansımakta, yani veriler yanıltıcı olacaktır.

Penguen Algoriması’nın çekirdek algoritmaya dahil edilerek gerçek zamanlı yapılması Google’ın spam backlinkle mücadelesinin sertleşerek devam edeceğine işaret ediyor. SEO ajansınız ya da marka bünyesinde çalışan SEO uzmanından link building stratejisi hakkında detaylı bilgi isteyerek spam backlink almadığından emin olun ve SEO ajansınızın hangi SEO tool’larını kullandığını sorgulayın. (Özellikle çok uygun fiyat veren) SEO ajansları ile çalışmaya başlamadan önce link building stratejileri hakkında detaylı bilgi alın.

Backlink tarafından fazlasıyla bahsettik, fakat Google’ın Penguen güncellemesi ile alt metinde verdiği bir mesaj da var: Sadece link building üzerine kurulu bir SEO yerine site içi optimizasyon ve içeriğe maksimum önemin verildiği bir SEO stratejisi ile ilerlemek en mantıklı yol. Teknik ve içerik tarafı güçlü ajanslarla çalışın.

Yorum Yaz