AMP Sonuçlar Mobil Aramalarda Listelenecek - Perfist
16141
single,single-post,postid-16141,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,side_area_uncovered_from_content,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
 

AMP Sonuçlar Mobil SERP’te Listelenecek

Google, Official Webmaster Central Blog’dan,  AMP sonuçların mobil arama sonuç sayfalarında (SERP’te) listeleneceğini duyurdu.

Yeni gelişme hakkında detaylı bilgi vermeden AMP’yi kısaca özetleyelim: AMP, mobil sayfaların daha hızlı açılmasını sağlayan bir Google projesi. Açılımı ise, Accelerated Mobile Pages yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar.

Google daha önce, sadece AMP html kullanan yayıncı sitelerinin sonuçlarını “top stories” başlığı ile mobilde, organik arama sonuçlarının hemen üstünde gösteriyordu. AMP Html’in nasıl uygulandığını bu konudaki yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

AMP mobil arama sonuç sayfasıAMP Mobile SERP

AMP sonuçların algoritmaya herhangi bir etkisi bulunmuyor. Bununla birlikte arama sonuçlarında AMP’lerin “⚡AMP” işaretiyle birlikte yer alacağını göz önünde bulundurursak, AMP’ler diğer sonuçlara göre çok daha hızlı açıldığı için, kullanıcıların bu sayfalara tıklama oranı oldukça yüksek olacaktır.

Google, AMP’nin sıralama algoritmasını olumlu olarak etkilemeyeceğini açıklasa da, AMP sonuçların diğer sonuçlara göre tıklanma oranı yüksek olacağı için, dolaylı yoldan (Google’ın AMP sonuçların arama terimiyle daha alâkalı olduğunu düşünmesine neden olarak) SERP’te yükselebileceğini düşünüyorum. Ayrıca hâli hazırda sayfa yüklenme hızının da Google için önemli bir sıralama faktörü olduğunu unutmamak lazım.

Markanızın sitesinin sağlıklı bir şekilde AMP Html’e geçiş sürecini yönetmemizi isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlk Yorumu Sen Yapmak İster Misin?